Här kommer en bild på Josefins Macaonfjäril som just kommit ut sin puppa!
Vilken häftig gul färg det är på puppan.
Titel - “vattnets väg”
Åldersgrupp och material
Lärandeobjekt
Eleverna ska lära sig att vattnet alltid letar sig tillbaka ut till havet och att det rinner nedåt på grund av tyngdkraften. Detta genom att eleverna själva får vara med och skapa “vattnets väg”, det vill säga bygga upp egna modeller med det givna materialet. Eleverna får naturligtvis inte bygga hur de vill, utan vi går tillsammans igenom hur “vattnets väg” ska byggas samt återkopplar till tidigare lektioner som har kretsat kring vattnets kretslopp.
Källa:
Lättman-Masch, R., Wejdmark, M., Jacobsson, G., Persson E., & Ekblad, A. (2016). Leka och lära naturvetenskap och teknik ute: förskola och förskoleklass. Vimmerby: Outdoor Teaching
Referenslista:
Skolverket. (2019). Läroplan för grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet 2019. Hämtad från http://www.skolverket.se/publikationer?i d=2575
___________________________________________________________________________
Bifogad låt
Melodi: Min hatt har tre kanter
Tyngdkraften gör att vattnet, forsar ner igen.
Till havet där det börja och allt går om igen
Den osynliga kraften
Åldersgrupp: Årskurs 1
Material: Kottar, stenar, pinnar, löv, papper
Lärandeobjekt:
· Att eleverna ska få en förståelse för vad gravitation/tyngdkraft är.
· Att eleverna får en förståelse för att jorden har en dragningskraft och att det är denna som gör att vi inte glider av jordens yta.
· Att eleverna ska förstå att olika material faller lika snabbt oavsett dess vikt men att luftmotståndet påverkar dess hastighet.
Detta tydliggörs genom en observerande undersökning. Eleverna får på ett konkret sätt prova sig fram genom att använda olika material, se skillnader och själva ges en möjlighet att upptäcka och dra slutsatser. Eleverna får också använda sig av hörseln för att lyssna efter vilket föremål som landar först. Vilket innebär att eleverna får använda tre av sina fem sinnen; syn, känsel och hörsel.
Med utgångspunkt ur LGR11 gällande ämnet fysik har vi valt att utgå från följande delar.
Syftesdelen ”Genom undervisning ska eleverna också utveckla förståelse för att påståenden kan prövas och värderas med hjälp av naturvetenskapliga arbetsmetoder.”
Centralt innehåll ”Kraft och Rörelse” samt ”Metoder och arbetssätt”.
Kunskapskravet ”Utifrån tydliga instruktioner kan eleven utföra fältstudier och andra typer av enkla undersökningar som handlar om naturen […] kraft och rörelse […]”.
Utförande
Uppstart: Vi börjar dagen med att ställa frågan ”Vad gissar ni händer om jag släpper de här papperna?” Vi visar upp ett hopskrynklat papper och ett slätt papper. På detta sätt vill vi väcka ett intresse för gravitation/tyngdkraft samt luftmotstånd hos eleverna. I vår frågeställning inväntar vi svar och förtydligar att eleverna får gissa fritt. Detta gör vi för att så många elever som möjligt ska våga komma med en gissning.
Genomförande: Aktiviteten startar med att vi delar in eleverna i fyra grupper. Eleverna får i sin grupp samla in antingen kottar, stenar, pinnar eller löv i olika storlekar. Varje grupp får testa vad som händer när deras föremål släpps mot marken. Eleverna turas om att ta ett föremål i varsin hand, håller dessa så högt upp i luften de kan och släpper dessa samtidigt varpå de observerar fallprocessen. Faller stenar i varierande storlekar olika fort? Vad händer med lövet när det faller? Vad för skillnader kan eleverna upptäcka och diskutera kring inom respektive grupp. De olika grupperna får också jämföra sina föremål avseende gravitationen/tyngdkraften och utforska hur dessa påverkas av luftmotståndet.
Avslut: För att knyta ihop säcken innan hemgång tar vi fram de två papperen och släpper dessa, vilket innebär att eleverna kan komma med en mer kvalificerad gissning. Därefter går vi igenom begreppet gravitation och varför gravitation/tyngdkraft är viktigt. Vi dokumenterar även dagens undersökningar genom att fota med Ipaden som klassen har till sitt förfogande. Detta för att vi väl tillbaka i klassrummet även ska ha en möjlighet att återkoppla till denna dag. Dokumentationen underlättar även för fler spännande undersökningssätt i vårt fortsatta arbete kring gravitation/tyngdkraft.
Referenslista
Skolverket (2019). Läroplan för grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet. Ödeshög: Norstedts Juridik.
Lättman-Masch, R., Wejdmark, M., Jacobsson, G., Persson E., & Ekblad, A. (2016). Leka och lära naturvetenskap och teknik ute: förskola och förskoleklass. Vimmerby: Outdoor Teaching.
Ekorren
Åldersgrupp
Årskurs 1
Material
Vaxduk, gosedjursekorre, kottar, ekorrmat,
ej naturmaterial (nedskräpning)
Lärande objekt
Att eleverna ska lära sig om ekorrens föda,
att ekorren äter barrträdsfrö, blomfrö, ekollon, nötter, tallbark, svampar, bär,
insekter.
Centralt innehåll
Det framgår i Läroplan för grundskolan,
förskoleklassen och fritidshemmet (Skolverket, s.165. 2019) att eleverna ska få
möjlighet att utveckla förståelse för sin närmiljö och arter genom att lära sig
om djur och växter i sin närmiljö.
Aktivitet
Uppstart
Lektionen startar med att eleverna och lärare
samlas i en tät ring för att isolera vårt ljud samt utesluta annat ljud. Vi har
med oss ett förinspelat ljud med ett läte från en ekorre, eleverna får då gissa
vad det är de hör. Efter att eleverna fått möjlighet att lyssna och gissa,
frågar läraren om eleverna kan se något. Det sitter då en ekorre i granen över
oss, som vi tidigare placerat dit. Vi tydliggör för eleverna vad som kännetecknar
en ekorre samt ger eleverna allmän information om ekorrens livsmiljö och dess
anpassningar. Vi tar ner ekorren och berättar för dem att ekorrens matförråd
har blivit bestulet, vi måste hjälpa ekorren att samla ny mat så att den klarar
vintern.
Genomförande
Eleverna delas då in i mindre grupper där
de får i uppgift att samla in fem olika saker som de tror att ekorrar äter. Läraren
stöttar upp i grupperna och hjälper till att leta vid behov. När eleverna
samlas i gruppen igen efter en liten stund läggs all tänkbar föda fram på en
vit vaxduk. Vaxduken är uppdelad i två delar där en del är sådant ekorrar äter
och en del är sådant ekorrar inte äter. Läraren diskuterar gemensamt med barnen
och tillsammans kommer de fram till vad ekorrar äter och vad ekorrar inte äter
samt att vi artbestämmer de naturföremål som klassen samlat in. Läraren får
vara förbered och ha med eget material att komplettera med för att få en bra
diskussion. I samband med denna aktivitet får vi även in en diskussion om
nedskräpning i naturen. Arbetssättet som vi använder oss av i denna aktivitet
är det naturvetenskapliga arbetssättet beskrivning och observation. Eleverna får
både observera och fysiskt undersöka de olika arterna vi hittar i skogen.
Avslut
Innan lektionen avslutas upprepar vi vad
som kännetecknar en ekorre, vi går även igenom de arter som vi hittat i skogen
och benämner dessa. Läraren tar sedan fram en skalad kotte och eleverna får
gissa vad som hänt med den, de får även möjlighet att prova att skala en egen
kotte för att undersöka vad det är på kotten som ekorren äter, läraren
förklarar för eleverna att det är fröna i kotten som ekorren äter. Efter detta
tar vi fram ekorren igen och vi tackar eleverna för all mat de samlat in, nu
kommer ekorren klara vintern. Läraren förklarar att ekorren gömmer sin mat på
olika ställen för att minimera risken att bli bestulen på all sin mat.
Referens
Skolverket. (2019). Läroplan för
grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet 2011: Reviderad 2019. (6:e
upplagan). Stockholm: Utbildningsdepartementet
Åldersgrupp och material
Årskurs 2. Koner och lekband eller västar.
Att lära
eleverna om enkla näringskedjor som beskriver samband mellan olika organismer i
ekosystemet (Skolverket, 2019). Eleverna ska få en förståelse för en
näringskedjas beståndsdelar och hur den fungerar. Genom dramalek ska eleverna
förstå att växten blir uppäten av växtätare, och växtätaren blir uppäten av
rovdjur. De ska även få förståelse för att det finns allätare, djur som äter
både djur och växter.
Centralt
innehåll (Skolverket, 2019);
· Enkla
fältstudier, observationer i närmiljö
·
Enkla
näringskedjor som beskriver samband mellan olika organismer i ekosystemet
·
Djur
och växter i närmiljö samt namn på några vanligt förekommande arter
Formulärets överkant
Formulärets nederkant
Samla eleverna innan ni går in i skogen och förbered dem med en repetition av vad som är växter, växtätare och rovdjur. Eleverna får ge exempel på olika producenter och konsumenter i näringskedjan. Innan ni går in i skogen får eleverna i uppgift, att under promenaden, observera exemplar av växter och djur eller spår av djur som kan finnas här. När ni når uppsamlingsplatsen samlas ni och samtalar om elevernas observationer och deras frågor och tankar.
Leken del 1
Markera ett lekområde med koner. Beroende på gruppens antal får
justeringar göras mellan grupperna. Dela in eleverna i ett antal olika arter,
där 2/3 av eleverna ska vara växter och resterande växtätare. Använd lekband
eller västar för att markera vem som är vad. Nu ska växtätarna jaga växterna
(som får springa i leken). En växt som blir kullad får nytt liv genom att
springa runt valfritt närliggande träd utanför lekplanen och tillbaka in på
lekplanen. Efter det är växten med i leken igen. Växtätarna får inte stå och
lurpassa när växterna kommer in på planen igen.
Diskussion;
Vad händer om växtätarna äter upp alla växter?
Leken del 2
Nu stoppar pedagogen leken och berättar att ett rovdjur (förslagsvis räv och/eller varg) kommer och jagar växtätarna. Utse 1-4 rovdjur som markeras med västar eller lekband. Tänk på att rovdjur ska vara betydligt färre än växtätare. Nu ska rovdjuren jaga växtätare och samtidigt ska växtätarna jaga växterna. Växtätarna måste vara på sin vakt samtidigt som dem ska jaga växter. Växla mellan rollerna så att alla får prova på att vara växtätare.
Diskussion;
Varför är det färre rovdjur än växtätare i skogen?
Vad händer om rovdjuren äter upp alla växtätare?
Det finns något som kallas för allätare, vad är det?
Referens
Läroplan
för grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet 2011 (reviderad 2019).
(2019). Skolverket.
Källa
http://www.rovdjursskolan.se/ovningar/amnesomrade/ovning/?I=127&KI=2&fbclid=IwAR0hAty-xOf_xfRVP4KZXaXAAGebXITlXKCAWue1343PWQOTZw39YbD6oW8
Hävstången - “Det man vinner i kraft förlorar man i väg”.
Åldersgrupp och material
Detta lektionstillfälle är planerat för undervisning av 20 stycken elever i årskurs två. Material att förbereda innan exkursionen är långa och korta pinnar och en eller flera stora stenar. Ett brev ska skrivas med ett uppdrag till eleverna i.
Lärandeobjekt
Lektionens lärandeobjekt är följande: Att eleverna ska lära sig att med ett längre skaft får vi mer kraft, enligt hävstångsprincipen. Genom detta lärandeobjekt ska eleverna få möjlighet att prova sig fram till en förståelse för hur hävstänger fungerar samt att en längre hävstång ger större kraftutväxling. Detta ska tydliggöras för eleverna genom att de får prova att lyfta en sten med hjälp av olika längder på pinnar. Lärandeobjektet är hämtat ur Lgr 11 (Läroplan för grundskolan, förskoleklass och fritidshemmet, 2019, s. 293) i det centrala innehållet “Några vanliga föremål där enkla mekanismer som hävstänger och länkar används för att uppnå en viss funktion (...).”
Utförande
Denna lektion kommer att utgå från ett estetiskt arbetssätt. Eleverna har tidigare arbetat med fyra av de fem olika enkla maskinerna. Under denna lektion kommer eleverna att få lära sig om den femte enkla maskinen som är hävstången. Under arbetsområdet med de enkla maskinerna har eleverna träffat på trollen Tyra och Tord som de hjälpt med olika uppdrag. Tyra och Tord gör undervisningen lek- och lustfylld.
Vi, i studiegruppen, har inspirerats av Lättman och Masch (2020, s. 22) som använder småfolket i sin litteratur och därför har vi skapat trollen Tord och Tyra som ska motivera eleverna att anta olika utmaningar.
När eleverna kommer ut i skogsmiljön får eleverna syn på ett brev som ligger på en stor sten. Trollvännerna Tyra och Tord ber i brevet eleverna om hjälp med att komma på en lösning på hur de kan flytta på en sten som hamnat på trollmormors svans. Brevet avslutas med en ledtråd i form av en ramsa som eleverna är bekanta med sedan tidigare; “Det du vinner i kraft förlorar du i väg”, ramsan har tillhörande rörelser. Syftet med uppdraget är att eleverna tillsammans ska komma fram till en lösning, genom att prova sig fram med material i naturen. Elevernas resonemang och undersökningar kommer tillsammans med stöttning av pedagog/er komma fram till lektionens lärandeobjekt.
Som avslutning på denna lektion återsamlas alla elever runt den sten som det varit fokus på under lektionen för att samtala om hur de kommit fram till att stenen kan flyttas på bästa sätt. Läraren går med hjälp av eleverna igenom hur vi använder en lång hävstång för att få mer kraft så trollmormor kan få hjälp. Tillsammans avslutas lektionen med att sjunga ramsan “Det man vinner i kraft förlorar man i väg”. Eleverna går sedan tillbaka till skolan och tillsammans skriver de ett brev till Tord och Tyra med en beskrivning av hur de ska göra för att enklast kunna lyfta på stenen och befria trollmormors svans.
Referenslista:
Lättman-Masch, R., Wejdmark, M., Jacobsson, G., Persson E., & Ekblad, A. (2020). Leka och lära naturvetenskap och teknik ute: förskola och förskoleklass. Vimmerby: Outdoor Teaching
Skolverket (2019). Läroplan för grundskolan, förskoleklass och fritidshemmet 2011: reviderad 2019. (6:e uppl.). Hämtad 2020-09-23 från https://www.skolverket.se/undervisning/grundskolan/laroplan-och-kursplaner-for-grundskolan/laroplan-lgr11-for-grundskolan-samt-for-forskoleklassen-och-fritidshemmet